Dochody z prywatyzacji będą w Rosji siedmiokrotnie mniejsze niż zakładano.

20/09/2013 Analizy i opinieArtykułyNewsy

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej oczekuje, że wpływy do budżetu z prywatyzacji w 2013 roku. będą wynosić około 50-65 mld rubli. zamiast wcześniej planowanych 427 miliardów- powiedział minister Антон Силуанов.

Mieliśmy naprawdę duże oczekiwania względem prywatyzacji na przestrzeni mijającej trzylatki. Ale co roku okazuje się ( a składa się na to wiele powodów ), ze niektóre transakcje nie są przygotowane, w innych czekamy na polepszenie koniunktury na rynkach, a w wielu przypadkach postanowiliśmy odroczyć proces prywatyzacji. Dlatego dziś robimy ocenę realnych wpływów na jakie możemy liczyć „- powiedział minister finansów FR .

Szef resortu finansów stwierdził też, że spadek wpływów z prywatyzacji będzie rekompensowany dochodami ze sprzedaży ropy i gazu .

Dlatego też, aby ocenić realne źródła finansowania deficytu budżetowego postanowiliśmy wspólnie z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego FR określić aktualne prognozy wszystkich parametrów, i przedstawić propozycje zmian w budżecie uwzględniających realne możliwości” – powiedział szef ministerstwa finansów.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w końcu czerwca , wyraził niezadowolenie z tempa prywatyzacji majątku państwowego. Zauważył również, że często problemem jest nie tylko kiepska koniunktura na rynku, ale także zaniedbania i błędy osób odpowiedzialnych za prywatyzacje w Rosji .

Nie jesteśmy już gospodarką socjalistyczną, więc zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że prywatyzacja nie realizuje tylko celów fiskalnych. „- powiedział Miedwiediew, dodając, że prywatyzacja jest w jego przekonaniu rodzajem prognozy jak rozwijać się będzie gospodarka rosyjska i ważne jest by wykonywać założony plan prywatyzacji. Wszelkie niepotrzebne ograniczenia, które przeszkadzają w realizacji planów prywatyzacyjnych powinny być natychmiast usunięte – dodał premier.

opracował: darcwa