Jedyne co rośnie to… bezrobocie…

14/10/2013 ArtykułyNewsy

Do takiego wniosku można przyjść analizując dane statystyczne w Rosji za ostatnie pół roku. Choć nadal wiele krajów ze starego kontynentu, w tym także Polska mogły by pozazdrościć Rosji stopy bezrobocia – która wynosi zaledwie 5,2%. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce jednak te statystyki nie będą już takie optymistyczne. W Rosji obserwujemy po raz pierwszy od początku kryzysu znaczny wzrost bezrobocia. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku bezrobocie wzrosło o 0,5 punktu procentowego, a w przyszłym półroczu szacuje się możliwy wzrost o kolejny 1 punkt procentowy.

W przyszłym roku stopa bezrobocia w Rosji osiągnie już poziom Czech (6,9%) czyli zbliży się do średniej państw Unii Europejskiej.

W dużej części ten wzrost bezrobocia wywołany jest efektem ubocznym jaki powstał w wyniku zamykania najbardziej nieefektywnych zakładów pracy – konieczność takich działań wielokrotnie podkreślali zajmujący się gospodarką czołowi ekonomiści Rosji.
– „Wszystkich nas czekają bardzo trudne czasu – mówił na forum gospodarczym w Soczi premier Dmitrij Miedwiediewi musimy maksymalnie wykorzystać w nich naszą ogromna przewagę w stosunku do państw kontynentu europejskiego, jaką jest stosunkowo niska stopa bezrobocia. Dzięki niej możemy wreszcie pozbyć się  niszczącej gospodarkę polityki utrzymania zatrudnienia ludności za wszelką cenę. Wielu Rosjanom przyjdzie pewnie nie tylko zmienić pracę czy zawód, ale także pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania.”

Eksperci uważają taką wypowiedz za bardzo prawdziwą dla obrazu współczesnej Rosji” podkreślając tradycyjne utrzymywanie bardzo rygorystycznej polityki zatrudnienia przy niskiej lub minimalnej zapłacie. Dotyczy to zwłaszcza często spotykanych zakładów-miast, gdzie wokół jednej lub dwóch dużych fabryk wyrastały całe kilkunastotysięczne miasta, a ich mieszkańcy znajdowali tam zatrudnienie. Takie „sztuczne twory” nie mają miejsca w nowoczesnej gospodarce, uważają eksperci.

Wiecej na: http://www.rbcdaily.ru/economy/562949989219105

opracował: darcwa