Na popularny bezprzewodowy dostęp do Internetu w Rosji przyjdzie poczekać

06/10/2006 Analizy i opinie

Opinie Konstantina Ankiłowa analityka iKS-Consulting Analitycy ogłosili rezultaty pierwszych obszernych badań rynku usług bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu w Rosji: prognozy, niestety, bardzo umiarkowane.

W ocenie spółki iKS-Consulting, wartość rosyjskiego rynku tych usług w 2005 roku wyniosła około 50 milionów dolarów. Przy tym część dochodów, przypadająca na sieci bezprzewodowe to zaledwie koło 7% od ogólnych dochodów rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu. Według prognoz iKS-Consulting, w 2010 roku objętość rynku usług bezprzewodowego dostępu wyrośnie do 433 milionów dolarów, a jego część w ogólnych dochodach infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu nie będzie przekraczać 10%.

„Otrzymane oceny jasno wskazują, że realnie bezprzewodowy dostęp zajmuje póki co skromne miejsce na rosyjskim rynku telekomunikacyjnym, -wyjaśnia Konstantin Ankiłow, analityk iKS-Consulting. – Co więcej, w przyszłości nie oczekuje się jakieś dominacji tego właśnie typu połączeń na rosyjskim rynku szerokopasmowego dostępu, mimo takich przepowiedni zwolenników tej technologii. Sieci xDSL i sieci osiedlowe będą pozostawać podstawowym środkiem szerokopasmowego dostępu dla prywatnych użytkowników, przy czym w korporacyjnym segmencie bezprzewodowe połączenia będą stale rosnąć”.

„Obecnie w Moskwie tempo rozwoju operatorów sieci przewodowego i bezprzewodowego dostępu do Internetu jest mniej więcej podobne, z niewielkim wskazaniem na tych pierwszych. – kontynuuje analityk iKS-Consulting – W najbliższych latach wzrost wykorzystania bezprzewodowych technologii będzie odbywać się, w zasadzie, w korporacyjnym sektorze. W sektorze prywatnych użytkowników aktywny wzrost rozwoju tej technologii w Rosji oczekuje się nie wcześniej, niż za 3-4 lata”.