Rosja w kalejdoskopie – ciekawostki tego tygodnia

10/10/2013 Newsy

Już prawie ponad 80% Rosjan wyraziło niezadowolenie z dotychczasowego miejsca swojej pracy. W badaniu dla jednej z firm ankieterskich wyrazili oni swój sceptycyzm i brak przywiązania do pracodawcy. Na pytanie czy są gotowi zmienić pracę w każdej chwili – odpowiedzieli TAK. Z drugiej strony wielu specjalistów i szefów branży HR skarży się na brak wyspecjalizowanego personelu, ogromne żądania finansowe i trudności firm w naborze pracowników. 

Ostatnie badanie opinii publicznej wskazuje na wciąż bardzo wysokie notowania prezydenta Rosji Władimira Putina wśród swoich obywateli. Za ostatnie trzy miesiące zgodnie z odpowiedziami respondentów – Prezydent poprawił swoje notowania o kilka punktów procentowych i już 1/3 Rosjan ocenia jego działalność jako bardzo dobrą. Jednocześnie obywatele biorący udział w badaniu zauważają. że poczynania W. Putina w ostatnim okresie stały się bardziej zdecydowane i znacznie ostrzejsze. Minimalnie polepszyły się też notowania premiera Dmitrija Miedwiediewa – tu jednak wciąż z pozostaje grupa prawie 32% respondentów, którzy uważają że jego działania jako głowy rządu są niezadowalające.

Rosyjski oddział firmy IKEA zdołał w Wyższym Sądzie Arbitrażowym w Moskwie wygrać proces z podmoskiewskim Urzędem Skarbowym na kwotę ponad 500 mln rubli. Pracownicy skarbówki żądali od szwedzkiej firmy zapłaty tak ogromnej sumy dodatkowego podatku naliczonego „z powodu zaniżania stawek podatkowych przez jedną z spółek-córek IKEA odpowiedzialną za zarządzanie nieruchomościami” w jakich znajdują się ich sklepy. Sąd Arbitrażowy w całości odrzucił argumentację podmoskiewskiej skarbówki.

opracował: darcwa