Fatalne prognozy dla Rosji – bezrobocie nadal wzrasta.

Stale zwiększające się bezrobocie i niskie zarobki – oto jak wygląda życie w Rosji. Prognozy najgorsze od kilku lat.

Problemy z bezrobociem to dopiero początek

Sytuacja naszego sąsiada nie wygląda zbyt dobrze. Początkowe stadium gospodarczej stagnacji zapoczątkowane jest poprzez drastycznie zwiększające się bezrobocie. Dane statystyczne podają, że co kwartał w 2019 r. pracę w Rosji traciło aż 250 tys. obywateli! Prognozy na rok 2020 wyglądają jeszcze drastyczniej. Niebezpiecznie spada liczba osób w wieku produkcyjnym. Spowodowane jest to niezadowoleniem społecznym wynikającym z zacofania gospodarczego Rosji. Jeśli rząd rosyjski nie zdecyduje się szybko na podjęcie stanowczych metod, wysoka stopa bezrobocia będzie nadal rosła. W 2019 roku osiągnęła wartość 4,8%, zaś prognozy na ten rok twierdzą, że możemy spodziewać się szybkiego dobicia do granicy 5%.

Kto może spać spokojnie?

Od dawna wiadomo, że bezrobocie dotyka przeważnie branż wysoko nasyconych siłą pracowniczą i najbardziej dotyka szarych ludzi. Prace nie wymagające zbytniego wykształcenia, takie jak: kasjerzy, pracownicy budowlani, pracownicy fabryk; mogą być w nie lada opałach i muszą bać się o każdy dzień.

Z drugiej strony w każdym kraju istnieją branże, które stale potrzebują nowych pracowników i ich pozycja jest nie do ruszenia. Do takich branż należą:

  • IT
  • branża medyczna
  • branża energetyczna

Sprawa jest o tyle jednak ciężka dla rządu rosyjskiego, że niedługo oprócz rosnącego bezrobocia w sekcjach przemysłowych, może właśnie zabraknąć najbardziej wykwalifikowanych pracowników. Nie od dziś wiadomo, że w Rosji nie zarabia się tyle co na zachodzie Europy. Duża dysproporcja zachodzi również pomiędzy poszczególnymi miastami (dla przykładu w Moskwie są miejscami  dwukrotnie większe stawki niż w innych miastach). Młodzi, świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych mogą więc zdecydować się na opuszczenie swojego kraju w nadziei na lepszą płacę oraz komfort psychiczny.

Absurdalnie niskie zarobki

500 zł – Tyle w przeliczeniu na polską walutę wynosi płaca minimalna u naszego wschodniego sąsiada. Kwota zdecydowanie poniżej jakichkolwiek standardów dotyka jednakże wyłącznie najuboższych. Nie pociesza jednak fakt, że aż ok. 70% Rosjan zarabia średnio 1800 zł przed odliczeniem podatku. Z tego też powodu większość mieszkańców Rosji nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek oszczędności, czy wyjazd za granicę. Niskie zarobki przekładają się bezpośrednio na niezadowolenie ze swojego życia wielu Rosjan. Kraj ten przechodzi aktualnie kryzys gospodarczy spowodowany głównie sankcjami za działania zbrojne na Krymie.

Niezadowolenie obywateli Rosji spowodowane jest również rażącą w oczy dysproporcją w zarobkach dla poszczególnych miast. Średnia płaca mieszkańca stolicy wynosiła w 2019 r. 4000 zł i była dwukrotnie wyższa niż identyczna praca np. w Petersburgu. Władimir Putin wraz z rządem rosyjskim musi podjąć zatem stanowcze reformy dotyczące zarobków, aby zachęcić firmy do otwierania swoich biznesów na terenie Rosji, w przeciwnym razie może spodziewać się katastrofy w państwie.

Dodaj komentarz